Planowanie pracy, działania i życia.

Planowanie pracy, działania i życia.

plan

Każdy w życiu ma plan, bez względu na to czy coś planował czy nie. Z dwojga złego lepiej mieć własny plan niż być częścią czyjegoś. Ten bardzo sugestywny obrazek pokazuje, co możemy dostać dzięki planowaniu.

Czyż nie oczywiste jest, że porządek daje sukces? Spójrzmy na przykład piłki nożnej, dobrze zorganizowana drużyna ma nieprawdopodobnie większe szanse na sukces, niezorganizowana, zwykle gubi się w obronie, a to najkrótsza droga do przegranej. Praktycznie, każdy trener zaczyna budowanie zespołu od obrony, ponieważ jest to podstawa sukcesu. Można strzelać dużo bramek, ale tracić jeszcze więcej goli.

Dobrze zorganizowana drużyna z łatwością pokonuje słabszych rywali, nawet gdy do przerwy przegrywa dwiema bramkami. Dzieje się  tak, ponieważ dobra organizacja umożliwia jej szybkie przejście z obrony do ataku, ponadto jeśli jest silnym zespołem potrafi grać ofensywnie i widowiskowo. Na każde spotkanie ma swój plan działania – taktykę, która została skrupulatnie zaplanowana. Gdy nasz zespół zakończy zwycięski mecz, zawodnicy rozchodzą się do domu. Każdy z nich wykonał ciężką pracę, owszem celem było zwycięstwo, ale oprócz celu zespołowego każdy z nich ma jakiś cel prywatny np. chce się ożenić, założyć rodzinę, wybudować dom, uzbierać na piłkarską emeryturę etc.

Podam przykład naszego dobra narodowego, Robert Lewandowski, za swoją pensję skupuje nieruchomości. Jak myślisz ile jeszcze pogra mając 27 lat? Na moje oko czeka go jeszcze 6-7 lat zawodowej gry w piłkę. A potem co? No właśnie musi mieć jakiś plan na życie. Jeśli go masz, to z pewnością życie będzie Ci sprawiało radość, ponieważ idzie zgodnie z planem. Jeśli coś idzie zgodnie z  Twoim planem, znaczy, że masz na to wpływ. A skoro masz na nie wpływ, to czerpiesz z niego radość.
Jeśli zaplanujesz dzieci, to czerpiesz radość z ich wychowywania, patrzysz, jak dorastają i zmieniają się na twoich oczach.

JAK PLANOWAĆ SWOJĄ PRACĘ?
planowanie-targetu

Czy pracę da się w ogóle zaplanować? Tak da się. Być może tego nie lubisz? Zdradzę Ci sekret, ja tego nie znoszę. Zastanówmy się dlaczego warto planować swoją pracę.

Po pierwsze oszczędzisz swój czas!

Po drugie, osiągniesz lepsze rezultaty!

Po trzecie, zmniejszysz ryzyko porażki!

Aby skutecznie, zaplanować swoją pracę musisz wiedzieć, że nie chodzi tu o planowanie spotkań, ani liczby telefonów  jaką wygenerujesz. Celem tego planu jest decyzja o wyborze pola walki.

Załóżmy, że właśnie wchodzisz do nowej firmy, i twój szef każe Ci zaplanować sprzedaż. Zaczynasz od analizy produktu, błędem będzie zbytnie skupianie się na nim. Masz trzy drogi, do analizy i każda z nich jest dobra:

  1. Zanalizuj swoją konkurencję, tak musisz użyć wyszukiwarki google i wpisać np. firmy przeprowadzkowe. Weź pierwsze dziesięć, spisz po referencjach lub case study firmy, które obsługują a następnie podziel je na branże. Następnie sprawdź, w której branży występuje największa liczba firm. Wytypuj 3 największe branże, które będą dla kluczowe dla twoich usług.
  2. Jeśli masz to szczęście, że pracujesz w firmie o wieloletniej tradycji, z pewnością będziesz w stanie sprawdzić ilość klientów po referencjach i branżach, a następnie sprawdzić obroty dla danej branży i porównać je z dochodami, tak wytworzy Ci się rentowność. Jeśli już wiesz gdzie jest największa rentowność, to wiesz też jak wykorzystać to przy negocjacjach cenowych. Doskonale rozumiesz, że jeśli marża była niska, to nie ma co podbijać ceny przy kolejnych zleceniach.
  3. Zleć kampanię profesjonalnej firmie. Koszt takiej kampanii, zaczyna się od 6000,00 zł, gdzie najtańszy koszt to kampania mailowa, telefoniczna jest znacznie droższa. Jest parę firm na rynku, które, potrafią to solidnie zrobić, ale wszystkiego za Cebie nie zrobią, musisz im dać jakieś kryteria typu: branża, ilość zatrudnionych, osób, spółka z. o.o. , spółka akcyjna, obroty roczne na poziomie 3 mln. zł etc.

Gdy już masz, targety zastanów się nad źródłami dojścia do klienta, czy to będzie jedynie cold calling, czy może zechcesz poszukać kontaktów na darmowych szkoleniach i konferencjach, a może po targach.

Przy ostatnim nie mam na myśli bezsensownego jedzenia na targi po to by napić się wódeczki i wydać pieniądze swoje lub pracodawcy. Najpierw sprawdź listę targów dla branży, którą wybrałeś jako target, ściągnij listę wystawców, skontaktuj się z nimi i sprawdź czy będą zainteresowani twoimi usługami. Jeśli widzisz ich zainteresowanie, możesz jechać na targi…pod warunkiem, że będą tam osoby decyzyjne!

Na sam koniec, zastanów się jakie obroty chcesz generować miesięcznie. Pytania, które musisz sobie zadać są konieczne, jeśli masz dostęp do historycznych obrotów. A brzmią one następująco:

  • Ile mogę sprzedać w danym miesiącu, kwartale, półroczu? (czasami branże są sezonowe i może się okazać, że na zimę lepiej mieć inne zajęcie niż obecne 🙂
  • Jaki zysk wygeneruję przy określonym obrocie w danym miesiącu, dla danej branży?
  • Ile finalnie zarobię, jaki jest mój cel zarobkowy? Odpowiedź na to pytanie, bardziej szczegółowo rozwinę, w ostatnim akapicie artykułu.

JAK PLANOWAĆ DZIAŁANIE?

Gdy budzę się codziennie rano, często zastanawiam się co mam dziś do zrobienia. Nigdy nie planuję szczegółowo jutra dzień wcześniej.  Powodem jest to, że zauważyłem, że wówczas mam mniej do zrobienia. Nie będę mówić dlaczego tak się dzieje, jeśli sam spróbujesz to przekonasz się o tym. To była część dotycząca  funkcjonowania poza pracą.

Działanie w pracy, musi być zaplanowane i systematyczne. Jeśli dzwonisz do jakiejś firmy pierwszy raz, to drugi kontakt musi się odbyć w przeciągu 3-5 dni roboczych, inaczej o tobie zapomną. Systematyczne działanie zwiększa twoją efektywność w pracy.

Aby ją zaplanować musisz, przyjąć sobie plan tygodnia i rozłożyć go na dni.

Nie wypełniaj, całego twojego czasu pracy działaniami, ponieważ, zawsze mogą się zdarzyć rzeczy nieprzewidziane.

Planuj działania na maksimum tydzień do przodu. Kiedyś chciałem być nad ambitny i zaplanowałem sobie dwa tygodnie ciężkiej pracy z cold callami, nie znając jeszcze specyfiki swojego nowego zawodu. Z dwóch tygodni zrobiło się 2 miesiące, ponieważ nie uwzględniłem ilości zleceń przychodzących 🙂

Nowy tydzień, najlepiej planować w piątek (w przypadku większości branż), warto poświęcić na to przynajmniej pół dnia roboczego. Jeśli zrobiłeś twój plan na przyszły tydzień, w ciągu godziny, to bądź świadom, że przed tobą zapewne wiele niespodzianek np. narada z szefem skrzyżuje się ze spotkaniem z ważnym klientem.

Nie pozwalaj, by w trakcie zaplanowanego tygodnia ktokolwiek uniemożliwił ci wykonanie planu. Jedno przesunięcie może zburzyć cały plan, na przygotowanie, którego poświęciłeś być może cały dzień. Pomyśl o tym, gdy kolega z Krakowa będzie przypadkiem w Warszawie i zechce się spotkać o 12.00 w południe.

Nie jest powiedziane, że twoje plany, zawsze będą zrealizowane, ale planując działanie, z pewnością unikasz bycia planowanym. Świadomy plan działania, zawsze wiedzie ku sukcesowi. Jeśli coś idzie nie tak, nie bój się czerpać doświadczenia w planowaniu od innych. Nie znam osoby, której wszystko by wychodziło od razu. Praktyka czyni mistrza.

JAK PLANOWAĆ SWOJE ŻYCIE?

To temat, na którego etapie cały czas jestem. Dzieje się tak z prostego powodu – człowiek, całe życie coś planuje. Ale jeśli sukcesywnie, realizujemy swoje plany to też realizujemy swoje marzenia mniejsze lub większe. Jeśli pojechałem do Anglii nauczyć się języka, to samo z siebie wynikło, że skoro mam już jedno (udało mi się nauczyć mówić płynnie po angielsku), to może znajdę ciut lepszą pracę, posiedzę chwilę dłużej i zarobię na samochód. Mój samochód ma dziś 2 lata i sprawuje się świetnie, uwielbiam nim jeździć.  I tu oto powracamy do ostatniego pytania z akapitu o planowaniu pracy: jaki jest mój cel zarobkowy?

Najpierw ustal sobie osiągalny cel (marzenie) do którego chcesz dążyć np. założenie rodziny, budowa domu, wyjazd na safari etc. Zawsze gdy napotykam duże trudności na drodze do wyznaczonego celu, przypominam sobie to pytanie: po co ja to robię? Gdy już przypomnę sobie o sowim marzeniu, zaciskam zęby i dalej realizuje swoje działanie.  Za każdym razem, gdy udaje mi się zrealizować jeden za swoich życiowych celów czuję budującą radość.

Facebook Comments

Dodaj komentarz